Kindred Awards Archive

2015 Nominees and Winners: 

Male Vocalist of the Year: 

Matt DiVenti E Daniels Noe Feliz Brent Beesley Dave Pettigrew Winner: Dave Pettigrew

Female Vocalist of the Year

Cristabelle Braden Natalie Bermudez Dez Childs Leah Smith Michelle Bonilla Winner: Cristabelle Braden


Group of the Year Never Forsaken 3 Shades of Blue Bride Dressed In Black Above The Fall Coastalrise Winner: Never Forsaken

New Artist of the Year Dawson Coyle Cosette Gobat  Mark Morgan Anthony Jermaine Natalie Bermudez Winner: Dawson Coyle


New Group of the Year:  Bonray Faith Beyond Fear As Lions And Lambs Nikos Behold The Beloved Winner: Faith Beyond Fear

Gospel Group of the Year: 

New Brand and LIVE Erek McFadden and the Praise Alliance A Jermaine & Ascension BJ Shores & MSG Will Brown and Another Level Winner: Erek McFadden and the Praise Alliance

Worship Band of the Year: 

Willet Right To Become Against The Slate Four 24 Waiting For The Flood Winner: Waiting For The Flood

Worship Artist of the Year: 

George Hillman Eddy Mann Yvonne Hartman  Joachima Kim Speer Dave Pettigrew Winner: Eddy Mann


Rock Band of the Year

Bride Dressed In Black Above The Fall Never Forsaken The Jesse Baker Band Awaking Mercury Winner: Bride Dressed in Black

Contemporary Band of the Year

3 Shades of Blue Parade  Bonray Dana Isles and Facedown Coastalrise Winner: 3 Shades of Blue

Contemporary Solo Artist of the Year:

Natalie Bermudez Cristabelle Braden Dez Childs Dave Pettigrew Matt DiVenti Winner: Dez Childs

Rap Artist of the Year

King Richard Davon P-2 Anderson Russ Shanks David “Ghostryder” Novitski Brandon “Poynt Blank” McKenzie Winner; Davon “P2” Anderson

Hardcore band of the Year

Alive in the Dark The Road To Milestone My Ransomed Soul My Flesh May Fail My Heart To Fear Winner: Alive In The Dark


Folk/Indie Band of the Year

Scrubgrass and Langley Ortolan Sihouette Song  The Walking Tree The Great Lion of Judah (Jamison Rucci) Winner: The Great Lion of Judah

Kindred’s Choice Award Winner: Natalie Bermudez

Full Video Here: https://vimeo.com/123851069 ———————————————————————–
2016: Nominees and Winners: 

Contemporary Female:
Cosette Gobat
Kelly Deaver
Renatah Rae
Caitlin Jane
Natalie Bermudez
Cristabelle Braden

Winner: Caitlin Jane

Contemporary Male
Joel Howard
Joe Antonelli
Joe Miralles
Daniel Folgado
Gordon Gregory

Winner: Gordon Gregory

Acoustic Artist:
Dawson Coyle
Jim Gaven
Joey Monteleone
Stuart Young
Hunter Lyons

Winner: Stuart Young

Rock:
Walking Tree
Temporary Residence
Sine Cera
3 Shades of Blue
No Lost Cause
Michael Sweigard Band

Winner: The Michael Sweigard Band

R&B/Soul
Amber Anderson
Christa Deana
Donielle Houston
Chiquita E. Green
Don Cephas
Toni Corley

Winner: Christa Deana

Rap

JStat aka Jake Statler
Russ Shanks
B-Wellz aka Brandon Barnewell
Poynt Blank aka Brandon McKenzie
Purpose aka Ihsan Hines
Rhymescenic aka Michael Forest

Winner: Russ Shanks

Spanish
Peace II the Puzzle
Noe Feliz
Michelle Calderon
4 Trinity
Gio Da Gift aka Giovanni Coradin
Dixon Carreras

Winner: Peace II The Puzzle

Gospel:
Marcia Sapp
Katrice Cornett
Erek McFadden & The Praise Alliance
Wiggitone & The Bless Band
Benita Farmer and New Journey

Winner: Benita Farmer and New Journey

Hardcore:
August Burns Red
As Lions and Lambs
My Flesh May Fail
My Heart To Fear
My Ransomed Soul
The Road To Milestone

Winner: August Burns Red

Praise and Worship:
Lakeisha Cochrane
Eddy Mann
Pat Kenna
BJ Shores
Crossing Jordan
Behold The Beloved

Winner: Crossing Jordan

Classic Rock:
Dana Isles and Facedown
Glorify
Louis Ciavolella
Regenerated Soul
Think of 3
Kindred Cross

Winner: Dana Isles and Facedown

Christmas
House Project
Timothy Spady
Eddy Mann
Steve Burton Jr.
Brothers McClerg
Jim Gaven

Winner: Eddy Mann

New Artists:
Kali Rogers
Brenna Carnuccio
Josue Velez
Lane Simkins
Andrew Barry

Winner: Lane Simkins

New Bands:
Whiting
Mercy Shore
Silent Culture
Beckoning
Aaron Palermo Band
American Dictionary

Winner: Silent Culture

Group of the Year:
3 Shades of Blue
Erek McFadden and the Praise Alliance
Dana Isles and Facedown
August Burns Red
Reilly

Winner: Erek McFadden and the Praise Alliance

Kindred’s Choice award: Dawson Coyle and Brandon Poynt Blank McKenzie

Hall of Fame: Doorway 320

Full Videos Here: https://www.youtube.com/watch?v=Q-W_pP9gCs4&list=PLHcEJtfsK_uSa_jZAs_9rFiGd5bgpiA4_

——————————————–

2017 Nominees and Winners: 

New Artist:
1. Camille Johnson
2. Latia Johnson
3. Kyla Simone
4. Maya Elizabeth
5. Alexa Vaughn
6. Kurt Hartwell

Winner: Camille Johnson

New Group:
1. Hourglass
2. Constitution and Ninth 
3. The Bedouin Fires
4. Thriving Seas
5. Digital Drive 
6. Dust of the Earth

Winner: Dust of the Earth

Contemporary Male:
1.Eric Rapp
2. Noe Feliz
3. Jim Gaven
4. Dave Pettigrew
5. Dawson Coyle
6. Lane Simkins

Winner: Noe Feliz

Contemporary Female: 
1. Dez Childs
2. Cristabelle Braden
3. Caitlin Jane
4. Kelly Deaver
5. Kirsten Joy
6. Shakara Monique

Winner: Dez Childs

Contemporary Group: 
1. Call Me Found
2. Glorify
3. Driven 11
4. Matt Wheeler and The Vintage Hearts
5. Sunday Muse
6. Entrusted 365

Winner: Glorify

Rock Group: 
1. Silent Culture
2. No Lost Cause
3. Once Called Saul
4. Romans Road
5. Headstone 118
6. 33

Winner: Romans Road

Praise and Worship:
1. Behold The Beloved
2. Simple Tenants
3. BeSure Worship Band
4. The Cary Sisters
5. (The autumn) 
6. Brad and Nicole

Winner: Behold The Beloved

Gospel: 
1. Erek McFadden and the Praise Alliance
2. Catrisha Utley
3. Katrice Cornett
4. Toni Corley
5. Tamika Taylor
6. Duncan and Rachelle

Winner: Katrice Cornett

R&B:
1. Tameka Ferebee
2. Parris Bowens
3. Donielle 
4. Michelle Lee
5. Don Cephas
6. Christa Deana

Winner: Michelle Lee

Rap/Hip Hop:
1. King Richard
2. Kyle Alexander
3. Jeo “God Sent” Ramos
4. 3G (Drew Smith & “R.E.L”) 
5. Jolon “Cypha IX” Franklin 
6. Che Sarai

Winner: King Richard

Classic Rock: 
1. Heavens Thunder Band
2. Ray Seemans
3. Think of 3
4. Regenerated Soul
5. Kindred Cross
6. Damaskus Road

Winner: Regenerated Soul

Best Cover Song: 
1. Dawson Coyle – “Happiness” by Needtobreathe 
2. Brad and Nicole – “Oceans” by Hillsong United 
3. Kurt Hartwell – “Hallelujah” by Leonard Cohen 
4. Cristabelle Braden – “Beautiful Day” by Jamie Grace
5. Kelly Deaver – “Hope Now” by Addison Road
6. Lane Simkins – “Your Love Awakens Me” by Phil Wickham

Winner: Dawson Coyle

Original Christmas Song: 
1. Dez Childs – “Christmas Wish” 
2. Jim Gaven and Kim Yarson – “Christmas State of Mind” 
3. Silent Culture – “The Reason” 
4. Matt Wheeler – “King of the Light”
5. The Solid Rock Band “The Merry Christmas Song” 
6. Caitlin Jane – “King of Love”

Winner: Matt Wheeler

Instrumentalist of the Year: 
1) Trevor Gordon Hall
2) August Burns Red 
3) Keith Andrew Grim
4) Sterling Koch
5) Gary Bailey
6) Parris Bowens

Winner: Gary Bailey

Group of the Year: 
1) Behold The Beloved
2) Regenerated Soul
3) BeSure Worship Band
4) No Lost Cause
5) Silent Culture

Winner: Silent Culture

Kindred’s Choice Winner’s: Cristabelle Braden & BJ Shores

Hall of Fame: Cross Movement

Full Videos Here: https://www.youtube.com/watch?v=v1Acq0tVpnI&list=PLHcEJtfsK_uQnGzf6MS2mD_333ntZ2cyj————————————————

2018 kindred Awards 


Contemporary Male:
1) Dylan Wyka
2) Dave Pettigrew
3) Dawson Coyle
4) Dominick Cox (Driven 11)
5) Phillip Warda
6) Gordon Gregory Winner: Dominick Cox

Contemporary Female:
1) Cristabelle Braden
2) Jessica Crawford
3) Stephanie Slaybaugh
4) Camille Peruto
5) Chesternique
6) Kyla Simone Winner: Chesternique

New Artist:
1) Jahana Jones
2) Nydetra Young
3) Susan Charli
4) Anthony Jefferson
5) Ashle Carpenter
6) Tatiana Samaria
Winner: Nydetra Young

New Group:
1) The Latest
2) Kristin Kelly and 4:13
3) Through Veins
4) Eclectic Grace
5) Forgotten Truth
6) Manny Fuller & DC Winner: Forgotten Truth

Worship Artist:
1) Alicia Oatman
2) Latia Johnson
3) Natasha Daniels
4) Joselyn O’Hannon
5) Grace Crosby
6) Brennan Pritchett Winner: Natasha Daniels

Worship Group:
1) Primary Worship Band
2) Epic MSC
3) Remix Worship
4) The BeSure Worship Band
5) Royal Royal
6) (the autumn)
Winner: Remix Worship

Rock Artist/Group:
1) Silent Culture
2) Nikos
3) Mawcore
4) Behold The Beloved
5) Overcomer
6) Romans Road

Winner: Behold The Beloved

Contemporary Band:
1) Entrusted 365
2) Bonray
3) Glorify
4) Mercy Shore
5) Dana Isles & Facedown
6) Call Me Found Winner: Glorify

Male Rap/Hip Hop:
1) Concepts
2) Nikoleye
3) King Cyz
4) Illijam
5) Kyle Alexander
6) King Richard
Winner: Nikoleye

Female Rap/Hip Hop:
1) NyKisha Treasure Gaines
2) Daarina Saafir
3) Lady Ay
4) Che Sarai
5) Rashawn She Flows Tucker
6) Riecee Siren
Winner: Lady Ay

Folk/Indie:
1) The House of Levi
2) Cedar Routes
3) Arrow and Ember
4) The New Haven
5) Matt Wheeler & Vintage Heart
6) Paging Samuel Winner: Cedar Routes

R&B/Soul:
1) Raizel
2) Tia Sharee
3) K Katrice
4) David Cooper
5) Michelle Lee
6) Christa Deana
Winner: Tia Sharee

Individual Gospel:
1) Ron Dinkins
2) TJ Wilkins
3) Rasheem Shambry
4) Deborah Haynes
5) Marcus Smith
6) Ang White Winner: Deborah Haynes

Gospel Group:
1) Anthony Ponder & Ministries Desire
2) Sean Tillery & Changed
3) Demetrius Walton & Co
4) William Feaster & Progress
5) Chico Robinson & God’s Chosen
6) Antoine Jackson & Fresh Oil
Winner: William Feaster & Progress

Classic Rock:
1) Freddy Fish & The Loaves
2) Cross Roads
3) Sweet Mercy Band
4) Hard North
5) Regenerated Soul
6) Kindred Cross
Winner: Kindred Cross

Best Cover:
1) 2 the 1 – You’re Great Name (Natalie Grant)
2) Phillip and Melody Warda – Reckless Love/How He Loves (Cory Asbury/Crowder)
3) Behold The Beloved – Oceans (Hillsong)
4) Beauty For Ashes – The Heat (Needtobreathe)
5) Bonray – Move Keep Walking (Toby Mac)
6) Christa Deana – You Say (Lauren Daigle)
Winner: Behold The Beloved

Original Love Song:
1) Dawson Coyle – A Love Song For Two
2) Bri Shockley – Always
3) Thriving Seas – Through and Through
4) Matt Wheeler & Vintage Heart – First Dance
5) The Latest – Velvet
6) Driven 11 –  When She’s By My Side
Winner: Dawson Coyle

Original Hymn Arrangement:
1) Sean Tillery & Changed – Blessed Assurance
2) Keith Andrew Grim – This Is My Father’s World
3) Vince Martell and Peg Pearl (Vanilla Fudge) – Amazing Grace
4) Carol Sexton – Name Above All Names
5) Dave Pettigrew – How Great Thou Art
6) Caitlin Jane – Holy Holy Holy Winner: Dave Pettigrew

Kindred’s Choice Award Winners: Dominick Cox and Christa Deana
Local Legend Award (Kindred’s Hall of Fame):Wilmington Chester Mass Choir

Full Video Here: https://www.youtube.com/watch?v=EYUNZKv1SGM
—————————————————

5th Annual Kindred Awards Nominees (in no particular order)

Female Worship Artist
1) Natasha Daniels
2) Alicia Oatman
3) April Brown
4) Stephanie Slaybaugh
5) Melissa Bethea
6) Corinthia Nicole
7) Thilana Cary
8) Joy Melody

Winner: Joy Melody

Male Worship Artist
1) Noe Feliz
2) Jose Echevarria
3) Chris Wright
4) Jameson Rucci
5) Nelson Rodriguez
6) Dave Pettigrew
7) Dominick Cox
8) Dawson Coyle

Winner: Dawson Coyle

Worship Group
1) The Raymond Lee Band
2) JSU Worship
3) Primary Worship Band
4) The Evidence
5) Dana Isles & Facedown
6) BeSure Worship Band
7) Peyton Warren & Kingdom Sound
8) OM-53

Winner: BeSure Worship Band

Original Christmas Song:
1) Dez Childs – On Christmas
2) King Richard – Baby Boy 
3) Riecee Siren – Cares Away
4) A Jermaine & Ascension – We Celebrate
5) Jafia Menay – This Year
6) Davon Rice – Because of Him (Yeah)
7) Arrow & Ember – Bright Star
8) Dylan Wyka – I’ll Sing A New Song

Winner: Dez Childs – On Christmas 

Best Christmas Remake:
1) Behold The Beloved – O Holy Night
2) Cristabelle Braden – Angels We Have Heard on High
3)  The New Haven – Carol of the Bells
4) Zak Williams – Go Tell It
5) Mawcore – Silent Night
6) Homestead Collective – Hark The Herald Angels Sing
7) Dave Pettigrew – The First Noel
8) Parris Bowens – God Rest Ye Merry Gentlemen

Winner: Mawcore – Silent Night

Hymns:
1) Dylan Wyka – We’ve Come This Far By Faith
2) Caitlin Jane – Nothing But the Blood
3) Davon Rice – Victory
4) Cristabelle Braden – Easter Hymn Medley
5) The Itzels – A Mighty Fortress Is Our God
6) Sara Colyer – How Great Thou Art
7) Arrow & Ember – Near The Cross
8) Aaron Harris & Genesis – The Rock

Winner: Cristabelle Braden – Easter Hymn Medley

Rap Male:
1) Young Paul
2) Scenario
3) AJ Harding
4) Kyle Alexander
5) B.E.R.I.D.O.X.
6) Q Flo
7) Nikoleye
8) Andre Lewis

Winner: Kyle Alexander

Female Rap:
1) Lady Ay
2) Keylaze
3) Che Sarai
4) Patrice Edwards
5) Kierra Spence
6) Treasure Gaines
7) Raizel

Winner: Patrice Edwards

Rock:
1) Behold The Beloved
2) Hourglass
3) Threatpoint
4) Through Veins
5) Mawcore
6) No Lost Cause
7) Blue Sky Falls
8) Romans Road

Winner: No Lost Cause

Covers:
1) April Brown – Our God – Chris Tomlin
2) Beauty for Ashes – – Alone – Hollyn
3) Stephanie Slaybaugh – If I Ain’t Got You  –  Alicia Keys
4) Dez Childs – Lord I’m Ready Now – Plumb
5) BeSure Worship – Do It Again Elevation Worship
6) Denia Shanelle – I Am – CeCe Winans
7) Sara Colyer – The Story I Tell – Micah Tyler
8) Christa Deana – So Will I Hillsong

Winner: Sara Colyer – Story I Tell 

Contemporary Band
1) The Itzels
2) Arrow & Ember
3) Virginia & New Creation
4) Peace II the Puzzle
5) Beauty For Ashes
6) Mercy Shore
7) Glorify
8) Eclectic Grace

Winner: Beauty For Ashes

Contemporary Male
1) Aaron Palermo
2) Art Salvagno
3) Daniel Folgado
4) Brad Steiger
5) Nate Miller
6) Phillip Warda
7) Zack Andrews
8) Dylan Wyka

Winner: Aaron Palermo

Contemporary Female
1) Dez Childs
2) Toria Daisey
3) Cristabelle Braden
4) Yvonne Hartman
5) Abigail McQuarrie
6) Caitlin Jane
7) Natalie Bremudez
8) Kyla Simone

Winner: Kyla Simone

Urban Contemporary:
1) Tatiana Samaria
2) Jafia Menay
3) Shakara Monique
4) Brittnee N. Smith (aka Britnee B)
5) Jewell B.
6) Ashle Carpenter
7) Dimitre Horton
8) Chesternique

Winner: Ashle Carpenter

Individual Gospel
1) Deborah Haynes
2) Nydetra Young
3) Katrice Cornett
 4) Larry Daniels
5) Rasheem Shambry
6) TJ Wilkins
7) Chip Bailey
8) Marcus Smith

Winner: Chip Bailey 

Contemporary Gospel
1) Manny Fuller & DC
2) William Feaster & Progress
3) Anthony Jefferson & Unleashed
4) Anthony Ponder & Ministries Desire
5) Chico Robinson & God’s Chosen
6) Anton Milton & Glorified
7) A Jermaine & Ascension
8) Randall Potter & Harmoney

Winner: A Jermaine & Ascension

Traditional Gospel
1) Zak Williams & 1akord
2) The Bishops Choir
3) Edward Busta Fields & Friends
4) Preacherman and Friendz Gospel Group
5) Duncan & Rachelle
6) Dale Ciceron & Psalms of Praise
7) The Elders
8) Alvin Darling & Celebration

Winner: Zak Williams & 1/akord

Folk:
1) Matt Wheeler & Vintage Heart
2) The House of Levi
3) The New Haven
4) Homestead Collective
5) Thriving Seas
6) The Cedar Routes
7) Kilo Lima
8) Liz Collins

Winner: Matt Wheeler & Vintage Heart

Classic Rock:
1) Regenerated Soul
2) Kindred Cross
3) The Sweet Mercy Band
4) John’s Crossing
5) The Full Gospel Boogie Band
6) Frank Rocks Jesus
7) Hard North
8) Apologetix

Winner: John’s Crossing

R&B:
1) Carl Brister
2) Dimion (Denson)
3) Michelle Lee
4) K Katrice
5) Christa Deana
6) Riecee Siren
7) Davon Rice
8) Leah Smith

Winner: K Katrice

New Group:
1) OM-53
2) The Road North
3) Tehillah
4) Undefeated
5) Cellophane Daydream
6) Chasing Mae (formerly Silent Culture)
7) Neon Pillars

Winner: Undefeated 

New Artist:
1) Sara Colyer
2) Serena Joy
3) Rebekah Reitzel
4) Briana Rae
5) Denia Shanelle
6) Katherine Quintina
7) Dwight Ross
8) Andrew Walls

Winner: Serena Joy

Love Songs:
1) Serenity Flemming – Love Me
2) Brad Steiger – Superhero
3) Toria Daisey – I Choose You
4) Carl Brister – The Edge
5) Dimion (Denison) – Let’s Stay Together
6) Concepts – Chemistry
7) Jim Gaven – Marry Me
8) Doug Plank – With You

Winner: Jim Gaven – Marry Me

Kindred’s Choice: Stephanie Slaybaugh, Riecee Siren, and Kyla Simone 

Local Legend: Apologetix

Full Video Here:https://www.youtube.com/watch?v=ntfVpOCy7MQ&list=PLHcEJtfsK_uQo0WpMkiC6PXrK7afvzoFI&index=1